سامانه ورود و خروج کاربران سایت

ثبت نام کنید. رایگان است!

DALI

 DALI که مخفف Digital Addressable Lighting Interface است يک استاندارد براي کنترل روشنايي است. اين استاندارد از لحاظ پيچيدگي و کارايي بالاتر از سيستم‌هاي قديمي‌10-1 ولت و پايينتر از شبکه‌هاي معمول BMS است.درحقيقت DALI فاصله بين اين دو تکنولوژي را مي‌پو شاند. این سیستم نسبت به دیگر سیستم¬های کنترل روشنایی بیشتر از تکنولوژی دیجیتاا استفاده می کند و واین برای DALI یک مزیت بزرگ است.

DALI
امروزه هنوز سيستم‌هاي سنتي 0-10V پرکاربردترين استاندارد در زمينه بالاست‌هاي ديم براي لامپ‌هاي فلورسنت است. هدف DALI جايگزيني اين سيستم‌ها است. DALI شامل يک سيم کشي ساده کنترلي است که به وسايلي مانند بالاست‌هاي DALI را به يکديگر متصل مي‌کنند. کنترل کردن لامپ‌ها يا گروهي از لامپ‌ها و يا حتي تمامي‌لامپ‌هاي ساختمان با يک فرمان به سادگي امکان پذير است. سرعت کم و زياد شدن نور در هنگام ديم کردن قابل تنظيم است. در يک سيستم DALI دو نوع وسيله داريم: کنترلر اصلي و ابزار کنترل الکتريکي ECG . تعداد روزافزوني از توليد کنندگان وسايل نوري وسايل منطبق با استاندارد DALI را توليد مي‌کنند. از اين ميان مي‌توان به نام‌هاي بزرگي مانند Helvar،TRIDONIC،Philips و Osram اشاره کرد.
استاندارد DALI حداکثر اندازه سيستم را 64 وسيله (آدرس منحصر به فرد)، 16 گروه (آدرس گروهي) و توپولوژي سيستم ممکن است به صورت باس، استار يا ترکيبي از اين دو باشد ولي از ساختار حلقه در اين استاندارد دوري مي‌شود. DALI ارتباط بين وسايل به صورت سريال است که روي جفت سيم انجام مي‌شود.
• بالاست‌هاي DALI
بالاست‌هاي DALI قطعات الکترونيکي هستند که دستورات را از شبکه DALI دريافت مي‌کنند و نور لامپ‌ها را مطابق اين دستورها تنظيم مي‌کنند. اين بالاست‌ها علاوه بر توانايي ديم کردن لامپ‌ها، شامل حافظه EPROM نيز هستند و مي‌توانند تا 16 نما را در خود ذخيره کنند. علاوه بر اين، حداکثر و حداقل روشنايي، مقدار روشنايي در حالت شروع و مقدار روشنايي در هنگام بروز خطا در سيستم نيز قابل بارگذاري در هر کدام از بالاست‌ها است. سيستم DALI مي‌تواند علاوه بر کنترل تک تک اين بالاست‌ها، آن‌ها را در چندين گروه (حداکثر 16) قرار دهد و کنترل گروه‌ها را با هم انجام دهد. چند نمونه از دستورات DALI را در زير مشاهده مي‌کنيد.
Channel 32 @ 100 Viagra% sets ballast no 32 at 100% luminance
Group 2 @30% sets ballasts in group 2 at 30% luminance
Scene 3 Go sets all the ballasts at luminance defined in scene 3

DALI1

DALI می تواند توسط یک درگاه به شبکه های BMS مانند KNX متصل شود.