سامانه ورود و خروج کاربران سایت

ثبت نام کنید. رایگان است!

پروتکل های وایرلس

 

 

 


در‌ اين‌ سيستم‌ها‌ احتياج‌ به‌سيم‌کشي‌ براي‌ سيستم نيست‌، اين‌سيستم‌ها‌ در‌ فرکانس‌هاي‌ آزاد‌ خانگي‌ (ISM) پياده‌سازي‌ مي‌شوند‌ و تکنولوژي‌هاي‌ مورد‌ استفاده‌ , EnOcean, Zigbee, Bluetooth, Z-Wave و Wifi هستند‌ .

• Zigbee: پروتکلي است که استفاده از آن براي هوشمند سازي ساختمان جديد است. پروتکل IEEE متناظر با Bluetooth است ولي برخلاف Bluetooth که در آن هر وسيله مي توان با حداکثر 7 وسيله ديگر pair شود، در اين پروتکل تا 100‌ها وسيله مجاز دانسته شده اند. تمرکز اصلي در پياده¬سازي هوشمند با Zigbee بر ايجاد يک شبکه سنسور-کنترل کم هزينه با مصرف پايين توان است. وسايل Zigbee حالت فعال و حالت sleep دارند و پيام‌هاي خود را با استفاده از بسته‌هاي کوچک ارسال مي کنند و اين باعث مي شود که توان مصرفي بسيار پايين بيايد. مشکل اصلي اين استاندارد اين است که فقط روي لايه‌هاي پاييني شبکه تعريف شده است و بنابراين وسايل ساخته شده توسط شرکت‌هاي مختلف به احتمال زياد نمي توانند با يکديگر کار کنند (چون شرکت‌هاي متفاوت لايه‌هاي بالايي شبکه را به صورت‌هاي مختلف پياده سازي مي کنند). نکته قوت آن هزینه کم وسایل و مصرف پایین توان است.
• Z-wave: شبکه بيسيم است که در امريکا و بيشتر براي منازل مسکوني کاربرد دارد. دستگاه‌هاي Z-wave به صورت يک شبکه wireless به يکديگر متصل هستند و هر وسيله علاوه بر عمل خود (سنسور-کنترلر-محرک) در کار پيام رساني نيز فعال است. هر وسيله پيام‌هايي را که به آن مي رسد و مقصدش اين وسيله نيست تکرار مي کند. اين کار تا 4 بار ممکن است اتفاق بيفتد و باعث افزايش برد سيستم تا 130 متر مي¬شود. نکته مهم در اين سيستم مانند ساير سيستم¬هاي مانند Zigbee کم خرج است ولي نسبت به آن امکانات امنيتي و interoperability (قابليت کارکردن وسايل از توليد کنندگان مختلف) را بيشتر دارد.

wireless

• EnOcean: توسط شرکت EnOcean که از شرکت‌هايي است که از Siemens جدا شده است ايجاد شده و در حال حاضر توسط EnOcean Alliance اداره مي شود. وسايل EnOcean امروزه بسيار فراوان هستند و بازار خوبي دارند. از فرکانس 868 مگاهرتز براي ايجاد ارتباط استفاده مي کنند. اين تکنولوژي بيشتر در لايه field به کار مي¬رود و مدول-هاي EnOcean در سنسورها، محرک¬ها و کليدها استفاده مي¬شوند و براي کارهاي لايه بالاتر شبکه EnOcean با استفاده از يک interface به سيستم¬هاي BMS ديگر مانند KNX يا LON متصل مي¬شوند.

wireless1

wireless2


در شبکه‌هاي کوچک¬تر براي پيام¬رساني از يک سيستم 2 repeater (مشابه Z-wave) استفاده مي کنند که به صورت plug and play است و احتياج به برنامه¬ريزي ندارد. در ساختمان¬هاي بزرگتر بايد از Wireless mesh routing براي پيام¬رساني استفاده کرد. از لحاظ هزينه قطعات مقداري از Zigbee و Z-wave گرانتر است ولي اين مزيت که احتياج به باتري ندارد هزينه عملکرد و نظارت را کمتر مي¬کند. در‌ محصولاتي‌ که‌ از‌ اين‌ تکنولوژي‌ استفاده‌ مي‌کنند‌، انرژي‌ لازم‌ براي‌ کار‌کرد‌ وايرلس‌‌ نه ‌از ‌باتري‌‌ و‌ نه‌ از سيستم‌ برق‌رساني‌، بلکه‌ از‌ محيط‌ جذب‌مي‌شود.‌ براي‌اين‌ کار‌ از‌ قطعات‌ پيزوالکتريک‌‌ Piezoelectric استفاده‌ مي‌شود.‌ استفاده‌ از‌ انرژي‌ خورشيدي و ترموکوبلها‌ هم‌ در‌ نظر گرفته‌ شده‌ است‌.‌ معايب‌ اين تکنولوژي نبود ويژگي‌هاي امنيتي است.

wireless3
شکل 7- يک مدول EnOcean و اندازه آن